Zdravá strava – co to je?

Zdravá strava – co to je?

Zdravá strava
Zdravá strava – co to je?

Znáte to. Jednou je zavrhováno mléko, podruhé vejce, pak maso. To, co jsme jedli jako malí, je šmahem odsuzováno a považováno za absolutně nezdravé a nevhodné. Jak to tedy vlastně je? Co to je ta zdravá strava? A co když vám zdravá strava nechutná?

Zdravá strava znamená vyvážený jídelníček sestavený z kvalitních surovin

Věta uveřejněná v předešlém nadpise se zdá být klíčová. Důležité je se stravovat tak, aby nám v jídelníčku nic nechybělo, abychom měli dostatek živin, a to v množství a skladbě, jaké naše tělo skutečně potřebuje. Aktivní sportovec bude potřebovat něco jiného než člověk se sedavým zaměstnáním. Stejně tak bude mít dvouleté dítě trochu jiný jídelníček než padesátiletý dospělý. Každý jsme jedinečný a každý potřebujeme něco jiného. Proto slovo „vyvážený“ můžeme v mnoha případech nahradit slůvkem „individuální“.

Dobré je znát sám sebe, své tělo a své potřeby. Pokud jste někdy měli možnost navštívit odborníka zabývajícího se nutriční typologií, byli jste asi překvapeni. Takový odborník vám na základě několika vyšetření předloží mimo jiné i seznam vhodných a nevhodných potravin pro váš typ. Rozhodně se tedy nejedná o zdravý jídelníček, který předkládá ve stejné verzi všem svým klientům. Naopak, to, co je zdravé pro jednoho, nemusí být zdravé pro druhého.

Dalším aspektem zdravé stravy jsou kvalitní suroviny. Trh s potravinami je široký a máme tedy z čeho vybírat. Zajímá-li vás zdravá strava, víte, že nejlepší je vařit z kvalitních a čerstvých surovin, nejlépe domácího původu. Pokud však nemáte možnost si sami vypěstovat mrkev na zahrádce a drůbež se vám po dvorku také neprohání, rozhlédněte se kolem sebe. Na nejrůznějších farmářských trzích můžete narazit na pěstitele a chovatele, kteří mohou vašemu zdravému stravování jen prospět.

Jestliže nakupujete v supermarketech, dávejte přednost čerstvým produktům a u těch balených a trvanlivých pozorně čtěte etikety. Ne vše, co je označené jaké „dětské“, pro děti skutečně je, a ne vše označené jako „fit“ a „linea“ bude vhodné na hubnutí. Že nemáte na takové průzkumy čas? Najděte si ho alespoň ze začátku. Úplně postačí se zorientovat v potravinách, které nakupujete denně, časem pak už ty etikety číst nebudete muset, resp. ne při každém nákupu.

Zdravá strava a bioženy

V dnešní době je na zdravé stravování nahlíženo poměrně negativně. Někdo si pod pojmem zdravá strava představí bioženu či biomatku, která nedá svému dítěti (a manželovi) nic, co by nebylo skutečně bio. Samozřejmě že jsou i takové, avšak rozhodně ne všechny. Není nutné jíst jen bio potraviny, naopak je vhodné i potraviny tohoto typu zkoumat, protože některé se jako bio pouze tváří.

Zdravá strava předpokládá jistý návrat k tradicím, k přírodě, ke kořenům, zvlášť v tom dnešním světě plném polotovarů a náhražek. Tím, že se takovým směrem vydáte, se z vás nutně nemusí stát biomatky (otcové) v tom negativním smyslu slova prezentovaném v médiích. Zájmem o zdravé stravování naopak můžete skvěle obohatit jídelníček svůj i celé vaší rodiny. Zkuste zabrousit na webové stránky některé z prodejen se zdravou výživou a podívejte se, co všechno nabízejí. Spoustu potravin jste možná nikdy v životě nejeli. A není to škoda? Vyzkoušet nepoznané, poznat nové chutě, a navíc udělat i něco pro své tělo…

Zdravá strava mi nechutná

Někteří odpůrci zdravé výživy argumentují tím, že jim ta sója a klíčky prostě nechutnají. Problém je v tom, že se zdravou stravou de facto nemají žádnou zkušenost. Jednou ochutnali sóju, řekli si, že to rozhodně není maso, a tím to skončilo. Dál už nic z oblasti zdravé výživy zkoušet nechtěli. Pak ani nevědí, co je to tempeh, quinoa, bulgur, červenou řepu jedli naposledy ve sterilované podobě ve školní jídelně a netuší, že zdravé a dietní vánoční cukroví upečené z celozrnné špaldové mouky může chutnat stejně dobře jako to klasické.

Zdravá strava může chutnat lépe než ta nezdravá, jen se to musí umět. Svíčkovou jako od maminky taky většinou neuvaříte hned napoprvé.Zkoušeli jste už všechno možné, ale stále nehubnete?

Tenhle pocit zná snad bohužel každý, kdo se snaží zhubnout. Vyzkoušíte "zaručené" recepty na hubnutí a žádný hubnoucí zázrak se bohužel nekoná, nebo hůře - zhubnete a poté se dostaví jojo-efekt a vy přiberete zpátky ještě více tuku než jste shodili. Naštěstí pro mě i pro všechny kdo tento článek čtou, jsem na internetu objevila výživové poradenství, které má pobočky po celé ČR a kde mi pomohli s trvalým a zdravým hubnutím.

Na první konzultaci, která stojí jenom 200 Kč (cena jednoho oběda v restauraci), jsem podstoupila odbornou diagnostiku na lékařsky certifikovaném přístoji - z vyšetření zjistí množství tuku v těle, množství beztukové hmoty (svaly a kosti), množství tělesné vody, metabolický věk (na kolik se vaše tělo cítí), viscerální tuk (zásadní rizikový faktor řady nemocí, jako je cukrovka, vysoký tlak atd.), denní spotřebu kalorií, stav kostry (kvůli riziku osteoporózy) a kolik je možné snížit tělesný tuk.

Sama jsem byla z výsledků dost překvapená. Dále se mi 60 minut věnovala výživová poradkyně, která mi vysvětlila a konkrétně ukázala, kde dělám největší chyby při mém hubnutí. Upravila mi můj současný jídelníček, kde našla spoustu chyb. A nakonec jsem si odnesla domů ještě vzorový jídelníček pro trvalé hubnutí, který jsem dostala spolu s výsledky odborné diagnostiky zdarma.

Musím uznat, že to se těch 200 kč opravdu stálo, zatím uběhlo od návštěvy 21 dní a já zhubla nenásilnou cestou zhruba 5 kilogramů. Myslím že to je skvělý výsledek co říkáte? Pokud se chcete také objednat, stačí vyplnit krátký formulář a je to. Peníze uhradíte až na pobočce, takže ani nemusíte platit online. Objednete se zde a dejte vědět kolik kg se vám podařilo zhubnout.

CHCI ZAČÍT TAKÉ HUBNOUT