Kolonoskopie – příprava před vyšetřením a dieta

Kolonoskopie – příprava před vyšetřením a dieta

0 29223
Kolonoskopie – příprava před vyšetřením a dieta
Kolonoskopie – příprava před vyšetřením a dieta

Pokud vás čeká kolonoskopické vyšetření, bude potřeba dodržet určitý režim. V následujícím článku se dozvíte, jak vypadá příprava před vyšetřením i dieta.

Kolonoskopie

Kolonoskopie představuje speciální vyšetření tlustého střeva pomocí ohebné trubice. Jestliže se při vyšetření naleznou polypy, rovnou se odstraňují. Kolonoskopické vyšetření vyžaduje specifickou přípravu.

Příprava až 5 dnů před kolonoskopií – dieta

Než vyšetření podstoupíte, je potřeba zavést dietní opatření, o kterých vás jistě pečlivě informuje každý lékař.

  • 5 dnů před

Pět dnů před kolonoskopií je nutné vysadit léky, které obsahují železo, pokud je berete. Jde o to, že léky s obsahem železa barví obsah střev dočerna, a to má za následek nemožnost provedení celého vyšetření.

  • 3 dny před

Tři dny předem je nutné vysadit ovoce a zeleninu s obsahem malých zrníček (tedy např. rajčata, kiwi, jahody, hroznové víno).

Tři dny předem je také důležité vysadit celozrnné pečivo. K tomuto opatření se přistupuje rovněž kvůli obsahu zrníček, které dokážou ucpat vyšetřovací přístroj, čímž znesnadní (případně znemožní) celkové vyšetření.

  • 1 den před

Den před kolonoskopií je možné lehce posnídat, avšak k obědu si již dopřejte pouze tekutiny, případně polévku.

Zvýšený příjem tekutin před kolonoskopií

Kromě výše zmíněné přípravy je důležité před kolonoskopií pít zvýšené množství tekutin, nejlépe čistou vodu, čaj, případně minerální vody. Mléko a džus však vhodné nejsou.

Vyprazdňovací roztok jako součást před kolonoskopií

Před kolonoskopií se kromě stravovacích opatření a upraveného pitného režimu vyžaduje pití speciálního vyprazdňovacího roztoku. Tento vyprazdňovací roztok se pije v předem stanovených intervalech závislých na době, kdy má být kolonoskopické vyšetření provedeno.

Uvedeme si příklady:

Termín kolonoskopie v 8:00 h

  • Vypijete 3 litry roztoku během předchozího odpoledne a večera od 16:00 h
  • a 1 litr roztoku v 5:30 h ráno.

Termín kolonoskopie v 10:00 h

  • Vypijete 2 litry roztoku během předchozího večera od 18:00 h
  • a 2 litry roztoku od 6:00 h ráno.

Termín kolonoskopie ve 12:00 h

  • Vypijete 1 litr roztoku během předchozího večera od 18:00 h
  • a 3 litry roztoku od 6:00 h ráno.

Termín kolonoskopie v odpoledních hodinách

  • Upíjíte celou dávku roztoku, tedy 4 litry od rána v den vyšetření.

Správná příprava je nezbytně nutná

Střevo musí být skutečně čisté, aby mohl lékař celou sliznici pozorně prozkoumat a nemohl nic přehlédnout.

Pokud je střevo správně připravené, nemusí pak lékař pouštět do střeva zvýšené množství vzduchu a vyšetření se tak stává snesitelnější.

Možné výjimky v přípravě

Výjimky v přípravě samozřejmě existují. V některých případech je příprava před kolonoskopií upravena v závislosti na aktuálním zdravotním stavu pacienta. Jedná se většinou o osoby trpící onemocněním srdce, jater či ledvin. O vhodném postupu je pak potřeba se poradit s lékařem.

Následky nekvalitní přípravy

Jestliže není příprava před kolonoskopií kvalitně zvládnuta, stává se, že kvůli tomu není možné vyšetření provést. Určité zbytky stolice v tekutém stavu je možné v průběhu kolonoskopie odsát, avšak ne všechny. Jestliže se jedná o preventivní vyšetření, bývá pak doporučena častější kontrola, např. za jeden až tři roky. Pokud se však ve střevě nachází zbytky stolice ve větším množství, vyšetření provést nelze vůbec a doporučí se celou přípravu i kolonoskopii zopakovat.

 

Jak vidíme, na přípravu před kolonoskopií se klade velký důraz a právem. Pro správný průběh je kvalitní příprava skutečně základem. Nejen že vlastní vyšetření vůbec umožní, ale také výkon do jisté míry zpříjemní, dá-li se to o jednom z těch méně příjemných, avšak velmi důležitých lékařských vyšetření vlastně říci.

 Zkoušeli jste už všechno možné, ale stále nehubnete?

Tenhle pocit zná snad bohužel každý, kdo se snaží zhubnout. Vyzkoušíte "zaručené" recepty na hubnutí a žádný hubnoucí zázrak se bohužel nekoná, nebo hůře - zhubnete a poté se dostaví jojo-efekt a vy přiberete zpátky ještě více tuku než jste shodili. Naštěstí pro mě i pro všechny kdo tento článek čtou, jsem na internetu objevila výživové poradenství, které má pobočky po celé ČR a kde mi pomohli s trvalým a zdravým hubnutím.

Na první konzultaci, která stojí jenom 200 Kč (cena jednoho oběda v restauraci), jsem podstoupila odbornou diagnostiku na lékařsky certifikovaném přístoji - z vyšetření zjistí množství tuku v těle, množství beztukové hmoty (svaly a kosti), množství tělesné vody, metabolický věk (na kolik se vaše tělo cítí), viscerální tuk (zásadní rizikový faktor řady nemocí, jako je cukrovka, vysoký tlak atd.), denní spotřebu kalorií, stav kostry (kvůli riziku osteoporózy) a kolik je možné snížit tělesný tuk.

Sama jsem byla z výsledků dost překvapená. Dále se mi 60 minut věnovala výživová poradkyně, která mi vysvětlila a konkrétně ukázala, kde dělám největší chyby při mém hubnutí. Upravila mi můj současný jídelníček, kde našla spoustu chyb. A nakonec jsem si odnesla domů ještě vzorový jídelníček pro trvalé hubnutí, který jsem dostala spolu s výsledky odborné diagnostiky zdarma.

Musím uznat, že to se těch 200 kč opravdu stálo, zatím uběhlo od návštěvy 21 dní a já zhubla nenásilnou cestou zhruba 5 kilogramů. Myslím že to je skvělý výsledek co říkáte? Pokud se chcete také objednat, stačí vyplnit krátký formulář a je to. Peníze uhradíte až na pobočce, takže ani nemusíte platit online. Objednete se zde a dejte vědět kolik kg se vám podařilo zhubnout.

CHCI ZAČÍT TAKÉ HUBNOUT