Hubnutí bez lepku – je to možné?

Hubnutí bez lepku – je to možné?

0 3404
Hubnutí bez lepku - je to možné?
Hubnutí bez lepku - je to možné?

Možná jste už slyšeli od známých, kteří vysadili lepek, že zhubli. Je tomu opravdu tak? Zhubnete, pokud vyloučíte lepek ze své stravy? Je tento dietní režim vhodný pro každého? Na tyto i další otázky se podíváme v následujícím článku.

Lepek – co to je?

Lepek je de facto rostlinná bílkovina, tedy protein. Bývá označován také výrazem „gluten“. Je to směs gliadinu a gluteninu, tedy dvou bílkovin, které jsou obsažené v některých obilovinách, nejvíce v pšenici, ale také v žitě a ječmenu. Uvádí se, že až 80 % bílkovin z pšenice tvoří právě lepek.

Lepek je všude kolem nás. V klasické stravě je zastoupen ve velkém množství, což může být právě tím hlavním problémem. Zvláště v našich zeměpisných podmínkách jsme si zvykli konzumovat nadbytek lepku, ať už v podobě pečiva, těstovin, knedlíků a moučníků z pšeničné, žitné nebo ječné mouky.

Lepek je v neposlední řadě také jeden z podstatných alergenů. Někteří z nás mají diagnostikovanou nemoc, tzv. celiakii, která se projevuje nesnášenlivostí lepku. Ti pak musí držet tzv. bezlepkovou dietu. Avšak nejen oni. Čím dál tím častěji zkouší žít bez lepku i ostatní, jinak zdraví lidé.

Život bez lepku

Možná se domníváte, že stačí vyřadit potraviny vyrobené z pšenice, žita, ječmene. Pak vás asi překvapí, že kromě toho je lepek obsažen i v mnoha dalších potravinách, u kterých byste to nikdy neřekli. Je to díky obsahu nejrůznějších zahušťovadel, aromat a emulgátorů, které mohou lepek záměrně obsahovat.

Bez lepku je například rýže, proso, brambory, kukuřice, pohanka nebo sojové boby. Stejně tak i ovoce a zelenina obecně. Konzumovat bez obav můžete také ryby, vajíčka a maso. U veškerých polotovarů je pak důležité dávat pozor, z čeho se konkrétně skládají a jestli tedy neobsahují lepek, byť jen v zanedbatelném množství. Dá se říci, že nejjistější je připravit si jídlo doma sám a neuchylovat se k polotovarům vůbec.

Hubnutí bez lepku a tloustnutí s lepkem?

Myslíte si, že tloustnete, protože máte lepku nadbytek? Mnoho lidí tento názor zastává, proto lepek ve stravě zcela odmítá. Ve svém okolí se jistě setkáte s těmi, kteří po vysazení lepku skutečně zhubli. Skutečnost, že by lepek tak výrazně mohl za nadváhu jeho konzumentů, se zatím věrohodně nepodařilo prokázat, avšak nepopiratelným faktem je, že pokud ze své stravy vyloučíte potraviny, které obsahují příliš velké množství lepku, vaše postava se vám brzy odmění ztrátou několika kilogramů a celkově lepším vzhledem.

Při každé dietě je vhodné vysadit nebo radikálně omezit potraviny obsahující bílou mouku, tedy klasické české rohlíky a chléb, knedlíky, klasické pšeničné těstoviny. Omezíte-li lepek alespoň částečně a nahradíte ho zdravější variantou (rýžové těstoviny, rýžové knedlíky, pohankové těstoviny, kukuřičná mouka apod.), výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Bez lepku se cítíme lépe

Mnoho lidí, kteří lepek ze stravy vyřadí, anebo alespoň z větší části omezí, brzy přiznává, že se začali cítit mnohem lépe i po psychické stránce. Své tělo vnímají jako lehčí, pružnější a mají pocit větší energie. Tyto pocity jsou o to vyšší, pokud spolu s omezením lepku přidají do stravy více zeleniny, ovoce a bílkovin.

Mám bezlepkovou dietu a tloustnu

Někteří lidé však lepek vysadí a přiberou. Většinou se však jedná o osoby, které trpí celiakií, v jejíž důsledku mají obecně velké problémy s trávením potravy. Pokud bezlepkovou dietu nedrží, stává se, že se jim lepek usadí na stěnách střev a znemožní tak správné a efektivní vstřebávání potravy. Takoví lidé pak mívají nižší váhu, než jakou by měli, pokud by jejich tělo fungovalo tak, jak má. Pak je tedy přirozeným důsledkem, že po vyřazení lepku ze stravy přiberou. Tato váha se však nedá považovat za tloušťku, jedná se o normální váhu daného jedince. Po bezlepkové dietě tedy rozhodně neztloustnete.