Dukanova dieta – jídelníček, recepty, diskuze a zkušenosti

Dukanova dieta – jídelníček, recepty, diskuze a zkušenosti

0 14451
Dukanova dieta
Dukanova dieta

Setkali jste se již s pojmem Dukanova dieta? Dukanova dieta patří mezi ty méně známější diety, avšak určitě není nezajímavá. Na jakých principech tedy Dukanova dieta funguje, pro koho je vhodná a jak vypadá jídelníček?

Dukanova dieta – předmět nejedné diskuze

Dukanova dieta bývá v poslední době poměrně často probíranou dietou v internetových diskuzích. Jedním z důvodů je určitě i ten, že tuto dietu držela i Kate Middleton. Někdy i bývá označována jako „dieta Kate Middleton.“

Dietu sestavil francouzský lékař Pierre Dukan, odtud tedy její primární název. Dukanova dieta je postavena na příjmu zvýšeného množství bílkovin a omezení sacharidů.

Dukanova dieta – jídelníček na týden?

Dieta se drží různě dlouhou dobu, záleží totiž, kolik chcete s dietou zhubnout. Z toho důvodu se nestanovuje obecně platný jídelníček na týden.

Důležité jsou především čtyři fáze diety: fáze útočná, proplouvací, upevňující a fáze stabilizační. Přičemž jednotlivé fáze jsou různě dlouhé podle vašeho cíle.

Dukanova dieta – jídelníček v jednotlivých fázích

1. Průběh útočné fáze

Útočná fáze Dukanovy diety znamená pouze konzumaci bílkovin a pití alespoň 2 litrů čisté vody denně.

Mezi povolené potraviny patří:

 • Maso hovězí, telecí, kuřecí, krůží a králičí,
 • kvalitní šunka, játra, ryby,
 • maximálně 2 vajíčka denně,
 • maximálně 2 nízkotučné jogurty denně,
 • bílé jogurty, nízkotučné sýry a mléko,
 • různé koření i bylinky, česnek, cibule
 • a další.

Co se týče vajec, není dovoleno konzumovat více jak 4 žloutky týdně.

2. Průběh proplouvací fáze

V této fázi jsou dny, kdy se jí pouze bílkoviny, a dny, kdy se jí bílkoviny a zelenina. Kromě toho je doporučeno sníst denně 2 lžíce ovesných otrub.

Mezi dovolenou zeleninu patří:

 • Brokolice,
 • cuketa, okurky,
 • rajčata, papriky,
 • ředkvičky, celer, hlávkové zelí,
 • špenát a čas od času i mrkev.

Nesmí se:

 • Brambory,
 • těstoviny,
 • luštěniny,
 • rýže,
 • pečivo,
 • kukuřice.

3. Průběh upevňující fáze:

V této fázi je možné jíst bílkoviny i zeleninu dle chuti. Je možné přidat i malou porci ovoce, také 2 krajíčky celozrnného pečiva, 1 jídlo v týdnu může obsahovat i těstoviny, brambory nebo luštěniny.

Denně se může sníst i 40 gramů netučného sýra, nově i maso vepřové a jehněčí. Šunka se doporučuje konzumovat maximálně dvakrát týdně.

Jednou týdně je dobré zavést den bílkovin. Stále se konzumují 2 lžíce ovesných otrub denně.

4. Průběh stabilizační fáze:

Tato fáze by se již měla dodržovat stále, po celý život. Každý den se konzumují tři malé lžičky ovesných otrub a každý čtvrtek je dnem bílkovin, kdy se nejí nic jiného než bílkoviny. Jinak je jídelníček v zásadě podobný tomu ze třetí fáze.

Zkušenosti s Dukanovou dietou

Na tuto dietu bývají kladné reference, pokud se tedy dodržuje tak, jak má. Důležité je správně určit doby trvání jednotlivých fází, které bývají značně individuální. I díky tomu se dá říci, že Dukanova dieta ve spoustě případů skutečně funguje a zkušenosti jsou vesměs pozitivní.

První fáze trvá:

 • 2 dny – pokud chcete zhubnout do 5 kg,
 • 3 dny – pokud chcete zhubnout do 10 kg,
 • 5 dní – pokud chcete zhubnout do 20 kg,
 • 7 dní – pokud chcete zhubnout více než 20 kg.

Druhá fáze trvá:

 • tak dlouho, dokud se nepřiblížíte ke své cílové váze.

Třetí fáze trvá:

 • dle vzorce „počet zhubnutých kg krát 10 dnů“
 • tj. jestliže jste zhubli v předchozích fázích 4 kg, vynásobíte 10 dny. Tuto fázi pak držíte 40 dnů.

Čtvrtá fáze trvá:

 • doživotně.

Ti, kteřý se neřídili délkou jednotlivých fází, samozřejmě s Dukanovou dietou neměli tak dobré zkušenosti jako ti, kteří Dukanovu dietu drželi skutečně poctivě a kteří především dodržují stále i principy ze čtvrté fáze.

Příklad receptů u Dukanovy diety

Jestliže se řídíte principy Dukanovy diety, můžete si jídelníček určovat sami a podle chuti. Pokud dodržíte všechna pravidla, budete skutečně hubnout. Jsou však i recepty, které vám mohou posloužit jako dobrá inspirace. Mezi ty osvědčené patři:

Placky Dukan

2 lžíce ovesných otrub

2 lžíce bílého jogurtu

1 vejce

Sladidlo či byliny (placky sladké nebo slané) dle fantazie

Placky pečeme na pečicím papíře v troubě při 180 stupních Celsia zhruba 15 minut.

Losos pečený v troubě

2 porce lososa (nebo jiné ryby)

citronová šťáva

mletý kmín

sůl, pepř

Omyté porce ryby pokapeme citronovou šťávou, přidáme kmín, sůl a pepř. Pečeme při 180 stupních Celsia v troubě zhruba 20 – 30 minut. Jako přílohu volíme zeleninu dle chuti.

Pizza Dukan

3 lžíce ovesných otrub

2 lžíce bílého jogurtu

1 vejce

sůl

sýr, šunka

rajčatový protlak, česnek

Otruby, jogurt, sůl a vejce zpracujeme v těsto, které pečeme na 180 stupňů asi 8 – 10 minut na pečicím papíře v troubě. Upečenou placku potřeme česnekem a rajčatovým protlakem, ozdobíme sýrem a šunkou. Necháme ještě tak na 10 minut zapéct.

Dlužno dodat, že Dukanova dieta patří mezi ty diety, které jsou do jisté míry individuální a zajímavé. Pokud však nechcete držet přímo dietu, ale změnit svůj životní styl a začít se stravovat jinak, je vhodné se poradit s odborníkem, například s výživovým poradcem.Zkoušeli jste už všechno možné, ale stále nehubnete?

Tenhle pocit zná snad bohužel každý, kdo se snaží zhubnout. Vyzkoušíte "zaručené" recepty na hubnutí a žádný hubnoucí zázrak se bohužel nekoná, nebo hůře - zhubnete a poté se dostaví jojo-efekt a vy přiberete zpátky ještě více tuku než jste shodili. Naštěstí pro mě i pro všechny kdo tento článek čtou, jsem na internetu objevila výživové poradenství, které má pobočky po celé ČR a kde mi pomohli s trvalým a zdravým hubnutím.

Na první konzultaci, která stojí jenom 200 Kč (cena jednoho oběda v restauraci), jsem podstoupila odbornou diagnostiku na lékařsky certifikovaném přístoji - z vyšetření zjistí množství tuku v těle, množství beztukové hmoty (svaly a kosti), množství tělesné vody, metabolický věk (na kolik se vaše tělo cítí), viscerální tuk (zásadní rizikový faktor řady nemocí, jako je cukrovka, vysoký tlak atd.), denní spotřebu kalorií, stav kostry (kvůli riziku osteoporózy) a kolik je možné snížit tělesný tuk.

Sama jsem byla z výsledků dost překvapená. Dále se mi 60 minut věnovala výživová poradkyně, která mi vysvětlila a konkrétně ukázala, kde dělám největší chyby při mém hubnutí. Upravila mi můj současný jídelníček, kde našla spoustu chyb. A nakonec jsem si odnesla domů ještě vzorový jídelníček pro trvalé hubnutí, který jsem dostala spolu s výsledky odborné diagnostiky zdarma.

Musím uznat, že to se těch 200 kč opravdu stálo, zatím uběhlo od návštěvy 21 dní a já zhubla nenásilnou cestou zhruba 5 kilogramů. Myslím že to je skvělý výsledek co říkáte? Pokud se chcete také objednat, stačí vyplnit krátký formulář a je to. Peníze uhradíte až na pobočce, takže ani nemusíte platit online. Objednete se zde a dejte vědět kolik kg se vám podařilo zhubnout.

CHCI ZAČÍT TAKÉ HUBNOUT